Mirosława M. Długosz – „Kreatywność to prawidłowa postawa”

 

 

 

Mirosława M. Długosz Mirosława M. Długosz jest adiunktem badawczo-dydaktycznym w Katedrze Technologii Informacyjnych i Mediów na Wydziale Humanistycznym AGH i Tutorką. W 2016 roku obroniła doktorat w dziedzinie biocybernetyki i inżynierii biomedycznej. Badania naukowe prowadzi głównie w zakresie obiektywnych metod oceny postawy ciała człowieka. Jest wspólnikiem i członkiem zarządu firmy Iniphy, której misją jest kreowanie fizjoterapii przyszłości. Jako laureatka programu Top 500 Innovators Mirosława odbyła staż na Uniwersytecie Stanforda. Jest współzałożycielką Fundacji Laboratorium Innowacji i Kreatywności, która przez lata działała na rzecz rozwoju polskiej przedsiębiorczości i innowacyjności, m.in. poprzez organizację festiwalu Design Thinking Week czy Polsko-Amerykańskiego Most Innowacji w latach 2014-2017. W 2014 roku występowała na TEDx Warsaw. W 2022 roku została nominowana do zestawienia Top-100 Woman in AI, przygotowanego przez fundację Perspektywy.

Mirosława M. Długosz o AGH
AGH nie tylko kształci świetnych specjalistów. AGH to także miejsce, które łączy pasjonatów z różnych dziedzin, inspiruje i pomaga urzeczywistniać marzenia. Rekomenduję AGH osobom, które chcą zmieniać otaczającą je rzeczywistość, ponieważ dzięki zdobytej tutaj wiedzy i nawiązanym kontaktom wszystko staje się możliwe.

Mirosława Długosz o sobie
Od pierwszego roku studiów (kierunek Fizyka Medyczna i Dozymetria) aktywnie działałam w Kole Naukowym Bioinżynierii IMPLANT, którego następnie przez kilka lat byłam prezesem. Dwukrotnie zostałam laureatką (II i III miejsca) Sesji Studenckich Kół Naukowych Pionu Hutniczego w sekcji Akustyki Strukturalnej, Inżynierii Biomedycznej i Bioniki. Zajmowałam się też działalnością popularyzatorską w obszarze inżynierii biomedycznej: organizowałam stoiska IB na Dniach Otwartych AGH, pokazy aparatury medycznej podczas Dni Otwartych, Festiwali Nauki, Małopolskiej Nocy Naukowców, byłam jedną z inicjatorek pomysłu i współautorów książki „Inżynieria Biomedyczna. Księga współczesnej wiedzy tajemnej w wersji przystępnej i przyjemnej”. Prowadziłam także Wirtualne Koło Naukowe Interdyscyplinarne w ramach projektu e-Akademia Przyszłości. Na IV roku studiów odbyłam półroczny staż w serwisie aparatury medycznej firmy Siemens Healthcare i stanęłam przed poważnym dylematem: dołączyć do zespołu serwisantów i rozpocząć pracę, którą na stażu zdążyłam pokochać, czy też zostać na uczelni i zrobić doktorat? Wybrałam tą drugą drogę i absolutnie nie żałuję. Póki co mogę śmiało powiedzieć, że moja naukowa droga jest pełna pozytywnych przygód. Zostałam laureatką drugiej edycji ministerialnego programu Top 500 Innovators, w ramach której odbyłam dwumiesięczny staż na Uniwersytecie Stanforda. Inspiracje wyniesione ze Stanfordu wcielam w życie w różnych obszarach swojej działalności, m.in. całkowicie zmodyfikowałam formę prowadzonych przeze mnie zajęć dydaktycznych na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH, kładąc większy nacisk na pracę zespołową i metody projektowe. Razem z inną stypendystką z AGH, Weroniką T. Adrian, założyłam grupę Creative Cracow, której głównym celem było szerzenie postawy kreatywnej, poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, patrzenia na problemy jako wyzwania. Creative Cracow kontynuuje swoją działalność w bardziej sformalizowanej formie jako Fundacja Laboratorium Innowacji I Kreatywności (FLIK). Prowadzimy warsztaty kreatywności dla różnych grup odbiorców, akcje społecznościowe, kreatywne śniadania i inne działania na rzecz tworzenia kreatywnych przestrzeni. Jesteśmy również współorganizatorem kolejnych edycji Polsko-Amerykańskiego Mostu Innowacji, wydarzenia którego inicjatorem i pierwszym organizatorem jest AGH. Aktualnie prowadzę także kursy kreatywności dla studentów Informatyki Stosowanej WEAIiIB oraz na Wydziale Humanistycznym AGH. Po narodzinach drugiego syna obroniłam pracę doktorską w dziedzinie inżynierii biomedycznej. Razem z fizjoterapeutą Wojciechem Kurzydło prowadzimy badania naukowe mające na celu opracowanie obiektywnych metod oceny postawy ciała człowieka.

All rights reserved © 2014 AGH University of Science and Technology