Wiesław Ochman – „Stawiam na dobrą nutę”

 

 

 

Wiesław Ochman jest światowej sławy tenorem, solistą największych scen operowych. Studiował w latach 1954–1960 na Wydziale Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej (obecnie Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki). Równolegle w trakcie studiów rozpoczął naukę śpiewu pod kierunkiem Gustawa Serafina. Prywatne studia muzyczne odbył pod kierunkiem profesorów: Marii Szłapak, Sergiusza Nadgryzowskiego i Jerzego Gaczka.

W roku 1960 uzyskał dyplom magistra inżyniera i jednocześnie rozpoczął swoją dojrzałą drogę artystyczną, debiutując na scenie Opery Śląskiej partią Edgarda w operze Gaetano Donizettiego „Lucia di Lammermoor”. W roku 1965 w uroczystościach otwarcia odbudowanego Teatru Wielkiego w Warszawie śpiewał partię Jontka w przedstawieniu „Halki”. W latach 1966–1968 był członkiem zespołu Staatsoper w Berlinie. Był to początek wielkiej międzynarodowej kariery. Od tej pory występuje na największych scenach operowych i estradach świata, m.in. w mediolańskiej La Scali, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, operach w Barcelonie, Berlinie, Buenos Aires, Moskwie, Paryżu, Wiedniu, Hamburgu, San Francisco, Waszyngtonie i wielu innych. Jego talent publiczność podziwiać może w wielu operach światowego i polskiego repertuaru. Uczestniczy w najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych i koncertuje z najsłynniejszymi zespołami symfonicznymi pod batutą wielkich mistrzów jak m.in. Herbert von Karajan, Karl Böhm, Leonard Bernstein, Claudio Abbado, Nello Santi, Vaclav Neumann i inni. Występował pod dyrekcją polskich mistrzów batuty: Włodzimierza Ormickiego, Karola Stryji, Stefana Rachonia, Zdzisława Górzyńskiego, Stanisława Wisłockiego, Kazimierza Korda, Tadeusza Strugały, Antoniego Wita i innych. W swojej karierze występował w spektaklach reżyserowanych przez najwybitniejszych reżyserów w tym m.in. Erharda Fisher, Augusta Everdinga, Goetza Friedricha i  Andrieja Tarkowskiego, a po roku 1999 także sam zajął się reżyserią operową.  Dokonał także wielu nagrań radiowych i płytowych muzyki operowej, symfonicznej oraz popularnej dla renomowanych wytwórni płytowych.

Odrębnym rozdziałem życia artystycznego Wiesława Ochmana jest malarstwo. Miał ponad 70 indywidualnych wystaw swoich prac malarskich. Działa także intensywnie na polu charytatywnym. Organizował szereg aukcji sztuki polskiej na terenie USA, m.in. w Nowym Jorku i Waszyngtonie. Uzyskany w ten sposób dochód był przeznaczony na wspieranie kultury polskiej nie tylko w kraju, ale też za granicą, w tym m.in. na remont Muzeum Adama Mickiewicza w Wilnie.
Wiesław Ochman jest Honorowym Obywatelem Bytomia, Zelowa oraz Zawiercia, w którym znajduje się także Rondo nazwane jego imieniem. Posiada również szereg odznaczeń m.in. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Złotą odznakę „Gloria Artis”, Order Uśmiechu. Jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, a tytułem doktora honoris causa uhonorowany został przez Akademię Muzyczną im. J.I. Paderewskiego w Poznaniu oraz przez swoją Alma Mater – Akademię Górniczo-Hutniczą.

 

Wiesław Ochman  o AGH


Warto studiować w Akademii Górniczo-Hutniczej, bo to wielka i świetna uczelnia ściśle wiążąca teorię z praktyką. Dyplom ukończenia tej uczelni to certyfikat doskonałego opanowania wiedzy koniecznej do działalności w przyszłym zawodzie. W AGH zdobywa się wykształcenie konieczne do nowoczesnego rozumienia spraw techniki i jej roli we współczesnym świecie. Dyplom AGH gwarantuje spełnienie zamierzeń zawodowych.
Studiować tu warto również dlatego, że mimo iż profil uczelni to nauki ścisłe i techniczne to poprzez działalność klubów oraz m.in. Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus” uczy ona kultury, humanizmu oraz bycia z ludźmi i wśród ludzi.
Rekomenduję AGH, bo to najpewniejsza inwestycja we własną przyszłość. Gdybym miał jeszcze raz studiować, wybrałbym AGH, bo pomimo iż swoje życie zawodowe związałem ze scenami operowymi świata, to wiedza zdobyta na studiach w tej uczelni okazała się i w zawodzie śpiewaka operowego niezwykle przydatna. Łącząc w myśli zawód wykonywany z wiedzą nabytą w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mogę powiedzieć, że AGH to La Scala wiedzy technicznej.

Rekomenduję AGH!

 

 

 

All rights reserved © 2014 AGH University of Science and Technology