AERO TEAM ILK AGH – „Pełen odlot”

 

 


AERO TEAM ILK AGH
to zespół konstruktorski działający na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH, który pasjonuje się projektowaniem oraz konstrukcją bezzałogowych platform latających. Grupa składa się aktualnie z 10 osób zajmujących się zagadnieniami z dziedzin mechaniki, aerodynamiki, elektroniki oraz PR.

Pierwszy projekt powstał trzy lata temu, kiedy to grupa znajomych rozpoczęła w akademiku konstrukcję pierwszego płatowca. Od tego czasu projekt oraz zespół dynamicznie się rozwija, odnosząc liczne sukcesy. Oczywiście AERO TEAM nie dokonałby tego samodzielnie. Opiekunem naukowym projektu jest prof. Tadeusz Uhl, któremu młodzi inżynierowie zawdzięczają wsparcie merytoryczne.

Jednym z wyzwań, na którym koncentrują się studenci, jest start w konkursie SAE Aero Design w Stanach Zjednoczonych. To najbardziej prestiżowe zawody dla młodych inżynierów lotnictwa na świecie, organizowane przy współpracy z takimi gigantami jak Boeing czy Lockheed-Martin. Do tej pory zespół dwukrotnie wziął udział w tym wydarzeniu i w obu zawodnikom z AGH udało się stanąć na podium. W ich osiągnięcia wpisują się także starty na starym kontynencie, zwieńczone trzecim miejscem w ramach zawodów NFC sponsorowanych przez firmę Airbus oraz Lufthansa.

Aktualnie zespół pracuje nad nową, zmodyfikowaną konstrukcją, która weźmie udział w nadchodzących zawodach SAE Aero Design East 2017.

 

inż. Tomasz Frąk, lider zespołu i współzałożyciel projektu
AGH jest niezwykłym miejscem – łączy ludzi wielu zainteresowań na kilku kilometrach kwadratowych. Kiedy tyle różnych osobowości i pasji przenika się wspólnie, w końcu musi dojść do wybuchu i powstania jakiejś genialnej inicjatywy. To dzięki ludziom, których spotkałem w trakcie moich studiów, jestem w stanie prowadzić nasz zespół i stawiać czoła czekającym nas wyzwaniom.

inż. Adrian Stępień, współzałożyciel projektu
Nie spodziewałem się, że zwykłe hobby może się stać podstawą tak poważnego projektu. Od początku moich studiów czułem, że AGH to był strzał w dziesiątkę – połączenie przyjaznej atmosfery, sporej dawki wiedzy oraz możliwości realizacji własnych pasji. Taka fuzja skutecznie motywuje do kreatywnego myślenia. Mogę szczerze powiedzieć, że gdyby nie wsparcie uczelni, nie doszlibyśmy tak daleko.

 

Rekomenduję AGH! 

 

 

All rights reserved © 2014 Akademia Górniczo-Hutnicza