08.02.2022 r.


Koło Naukowe AGH Rapid Prototyping  – „Wdrukowani w trójwymiar”


 

                                                 
                                                  AGH Rapid Prototyping

Początki naszej działalności przypadają na czas pandemii – tworzyliśmy nasz zespół od lutego 2020 r. Był to trudny czas, aby kształtować nową inicjatywę, jednak udało się nam pokonać trudności i rozwinąć AGH Rapid Prototyping. Teraz nasze koło zrzesza ok. 40 studentek i studentów w AGH, zainteresowanych technologiami przyrostowymi i prototypowaniem nowych rozwiązań.

Realizujemy projekty interdyscyplinarne, skupiając się na zagadnieniach związanych z mechaniką, automatyką, robotyką, elektroniką oraz programowaniem. Szczególną wagę przykładamy do funkcjonalności tworzonych przez nas prototypów, sumiennie dobierając technologię wytwarzania oraz stosowane materiały. Szeroki zakres technologii przyrostowej pozwala nam realizować zróżnicowane działania, takie jak:

• projektowanie i wytwarzanie łyżek ortodontycznych oraz stentów donosowych stosowanych w leczeniu rozszczepu podniebienia u dzieci,
• projekt i wykonanie prototypu manipulatora antropomorficznego przeznaczonego do druku nieplanarnego w technologii MEX,
• projekt i budowa prototypu urządzenia do zautomatyzowanej identyfikacji trójwymiarowej struktury wydruków 3D,
• prototyp wielofunkcyjnej głowicy drukarki 3D umożliwiającej kontrolę jakości w czasie rzeczywistym,
• stworzenie formy do wytwarzania świeczek z wosku, metodą odlewu w silikonie,
• badania właściwości filamentów.

 

Nie boimy się wyzwań i uważamy, że nie ma takiego problemu, którego nie da się rozwiązać pracą zespołową!

KN AGH Rapid Prototyping o Akademii:

Dzięki drukowi 3D urzeczywistniamy nasze wizje. W ciągu dwóch lat działalności koła jego członkowie zrealizowali 16 prac dyplomowych, pracując indywidualnie w naszym laboratorium. Kolejne trzy projekty są w trakcie realizacji. Ponadto udało nam się rozwinąć wspierającą się społeczność, która zawsze chętnie poświęci czas, aby pomóc innym. Spotykamy się również w czasie wolnym od spraw uczelnianych, a w naszym laboratorium nigdy nie jest nudno, niezależnie od tego czy wspólnie pracujemy, uczymy się, dyskutujemy, czy wpadamy między zajęciami wypić kawę lub gorącą czekoladę z ekspresu. Nie boimy się wyzwań i uważamy, że nie ma takiego problemu, którego nie da się rozwiązać poprzez pracę zespołową!.

 

 


Elżbieta Pisz, studentka Kulturoznawstwa, członkini zarządu, koordynatorka sekcji marketingu i organizacji


W AGH najbardziej cenię społeczność, ludzi, którzy zawsze podadzą pomocną dłoń, kiedy tego potrzebujesz. To właśnie te przypadkowe spotkania na kampusie wpływają na nasze życie. Wielu ludzi zadaje mi pytania: jak ty to robisz?, skąd czerpiesz motywację do pracy? A ja odpowiadam, że to proste – to właśnie społeczność AGH sprawia, że dzisiaj studiuję, a jutro może będę koordynować projekty marketingowe w kole. Dzięki KN AGH RP mogę nie tylko rozwijać swoje umiejętności, ale też poznawać niesamowitych, ambitnych ludzi, którzy na każdym kroku zadziwiają mnie swoją wiedzą, zaangażowaniem i sercem do tego, co robią. Nie zamieniłabym tego na nic innego.

 


Stanisław Mlost, student Inżynierii Biomedycznej, koordynator sekcji druku 3D


Opowieści o AGH to tak naprawdę jedne z moich najstarszych wspomnień. Wiele osób z mojej rodziny tutaj studiowało, ale zawsze największą inspiracją był dla mnie dziadek, dr inż. Tadeusz Rybka. Od zawsze pragnąłem, aby tak jak on zdobywać wiedzę w AGH i wraz z tą niesamowitą społecznością realizować swoje pasje, a pomysły przekuwać w realne rozwiązania techniczne. Niestety nie ma go już ze mną, ale wiem, że byłby dumny, widząc jak wiele satysfakcji znajduję w mojej pracy na studiach i w Kole Naukowym AGH Rapid Prototyping. Pewnie też śmiałby się, słysząc jak portier musi mnie wyganiać z laboratorium o godz. 22:00, bo byłem zbyt pochłonięty kolejnym projektem, żeby spojrzeć na zegarek. AGH to dla mnie przede wszystkim ludzie, przyjaciele, rodzina, a samo słowo „Akademia” zawsze będzie oznaczać więź.

 


mgr inż. Jakub Bryła, opiekun koła, były przewodniczący zar
ządu

W moim przekonaniu głównym atutem AGH są ludzie. Przygodę w AGH rozpocząłem 13 lat temu. Na zajęciach z przedmiotu Materiały i Struktury Inteligentne, realizowanym na IV roku studiów, poznałem dr hab. inż. Adama Martowicza, prof. AGH, który finalnie został promotorem mojej pracy magisterskiej, a w późniejszym czasie pracy doktorskiej. Nasze wspólne zainteresowania badawcze oraz otwartość AGH na realizację własnych inicjatyw przyczyniły się do powołania w 2020 r. Studenckiego Koła Naukowego AGH Rapid Prototyping. Koło działa przy Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, ale zrzesza studentów z całej uczelni, od Wydziału Humanistycznego po Wydział Elektroniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej. Z satysfakcją obserwujemy, jak studenci z różnych wydziałów, o różnym profilu kształcenia, współpracują ze sobą, realizując interdyscyplinarne projekty. Wiedza, pasja, więź – tymi trzema słowami można podsumować miejsce, które współtworzymy w i dzięki AGH!

 

 

Rekomendujemy AGH!

 

 

All rights reserved © 2014 Akademia Górniczo-Hutnicza