Airly – „Tworzymy dobrą atmosferę

 


 

Zespół Airly rozpoczął działalność na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej jako podsekcja w Kole Naukowym Fizyków „Bozon”. Aktualnie to krakowski, dynamicznie rozwijający się start-up, którego celem jest zbudowanie sieci sensorów jakości powietrza. Jego założyciele – Wiktor Warchałowski, Michał Misiek, Aleksander Konior i Michał Kiełtyka – są studentami i absolwentami Akademii Górniczo-Hutniczej. Stworzyli oni tani sensor jakości powietrza, który mógłby pozwolić na
monitoring jakości powietrza. Dzięki niskiej cenie można umieścić w miastach setki takich sensorów i z dokładnością do kilkunastu metrów lokalizować źródła zanieczyszczeń oraz informować mieszkańców o jakości powietrza. Airly prezentuje dane w intuicyjny sposób mieszkańcom miast, a poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji i zaawansowanych algorytmów, dokonuje również predykcji jakości powietrza. Młoda firma zrobiła spore zamieszanie na polskim rynku, bo po miesiącu od założenia ich wycena rynkowa sięgnęła ponad 4 mln złotych. Szybko pozyskali inwestora – Wojciecha Burkota – jednego z najbardziej rozchwytywanych profesjonalistów branży IT w Polsce (byłego dyrektora Google w Krakowie oraz CTO w Grupie Allegro). Wojciech Burkot pracował również jako badacz w takich organizacjach, jak CERN, DESY i MIT, jest doktorem fizyki cząstek i pracował przez kilka lat, kształcąc przyszłych specjalistów IT m.in. na AGH.

 

Michał Misiek o AGH


Akademia Górniczo-Hutnicza to przede wszystkim wspaniali i kreatywni ludzie. Dzięki AGH i działającym przy niej kołom naukowym mogłem wziąć udział w fantastycznych projektach, takich jak np. budowa łazika marsjańskiego czy rakiety kosmicznej. Uczelnia umożliwiła mi również praktyki w międzynarodowych projektach badawczych, co pozwoliło mi na rozwój i poznanie wybitnych naukowców z całego świata.

 

Wiktor Warchałowski o AGH

Akademia Górniczo-Hutnicza to miejsce, w którym poznałem przyjaciół, z którymi stworzyliśmy absolutnie świetny projekt – Airly. Uczelnia dała nam niesamowite możliwości poznania inżynierskiego rzemiosła, które potem wykorzystaliśmy poza nią – w biznesie. Dzięki AGH miałem możliwość pracować w European XFEL – przy laserze budowanym w synchrotronowym centrum badawczym DESY w Hamburgu, a także wziąć udział w wielu niesamowitych projektach badawczo-naukowych. Wiedza, którą wyniosłem z AGH, będzie mi towarzyszyć do końca życia”.

 

Zdecydowanie rekomenduję AGH!

 


 

All rights reserved © 2014 Akademia Górniczo-Hutnicza