17.02.2022 r.


Anna Chrobry – „Myśl o sobie tak jak     o wszechświecie, bez ograniczeń”


Kobieta uśmiecha się na tle grafiki przedstawiającej kosmos

Space Girl, Back to the Moon

 

Kobieta wskazuje na model fizycznydr inż. Anna Chrobry – fizyk z wykształcenia, „specjalistka od rozbijania jąder atomowych”, polska „Hidden Figure” realizująca autorskie projekty w niemieckiej kosmicznej dolinie krzemowej – Bremen. Dla Airbusa MPCV-ESM ORION, który zabierze pierwszą w historii kobietę na Księżyc, w ramach misji Artemis w 2025 r., opracowywała rozwiązania termalne. Uhonorowana przez Niemieckie Towarzystwo Fizyczne (DPG) tytułem Inspirującej Fizyczki.

Dr inż. Anna Chrobry jest głęboko przekonana, że połączenie sił w całej Europie ma kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju sektora kosmicznego. Dlatego pracuje nad utworzeniem polsko-niemieckiego kierunku interdyscyplinarnych studiów Engineering and Management of Space Systems (EMSS). 

Osobistą misją naukowczyni jest przedstawianie osiągnięć kobiet w STEM (akronim od słów z ang.: Science, Technology, Engineering, Mathematics). Podejmując różnorakie działania, m.in. inicjując projekt „100 inspirujących fizyczek”, dąży do tego, by zachęcić kobiety i mniejszości do rozwoju kariery w dziedzinie technologii. Twardo stąpa po ziemi i nie zapomina o ziemskich sprawach, takich jak walka o ochronę środowiska.

W ramach ScienCon 2022, wydarzenia organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Studentów Fizyki we współpracy z International Association of Physics Students, dr inż. Anna Chrobry będzie pełnić rolę mentora, wspierając nowe pokolenie fizyków w planowaniu kariery. AGH jest patronem wydarzenia.
 

 

Moja Alma Mater to był mój kosmodrom, aby wystrzelić w kosmiczną karierę

dr inż. Anna Chrobry o AGH

Moja Alma Mater to był mój kosmodrom, aby „wystrzelić” w kosmiczną karierę. Obecnie podążam po orbicie, która doprowadziła mnie nawet do Księżyca, jak również innych further giant leaps*.

Interdyscyplinarność w projektach na pewnym etapie jest absolutnie nieunikniona i wielce pomocnym w moim rozwoju zawodowym był fakt, że w tę interdyscyplinarność niejako już wrosłam od wczesnych lat studiów na kierunku Fizyka Techniczna w AGH.

Studia, praca w STEM są fajniejsze niż kiedykolwiek. Mamy coraz lepsze technologie na Ziemi i w kosmosie, jak Internet Rzeczy (ang. Internet of Things, czyli system urządzeń elektronicznych, które mogą się komunikować automatycznie) czy uczenie maszynowe (ang. Machine learning, podzbiór sztucznej inteligencji zajmujący się teoretycznym i praktycznym zastosowaniem algorytmów analizujących dane). Można ich używać do wielu fantastycznych celów, np. analizy danych satelitarnych w badaniach środowiska. 

Żyjemy w epoce antropocenu, a moja praca magisterska była poświęcona zrozumieniu wpływu człowieka na atmosferę. Obroniłam ją w 2007 r. na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH, kiedy Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

*That's one small step for man, one giant leap for mankind. (ang. „To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości.”) – słynne słowa Neila Armstronga, który w 1969 r. stanął jako pierwszy człowiek na Księżycu.

 

Rekomenduję AGH!

 

 

All rights reserved © 2014 Akademia Górniczo-Hutnicza