Chór i Orkiestra Smyczkowa Con Fuoco AGH – „The Voice of AGH”

 

 

Con Fuoco to uczelniany chór i orkiestra smyczkowa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, założony w 2009 roku. Zespół tworzy blisko 50 studentów i absolwentów uczelni (35 chórzystów i 14 instrumentalistów), których głównym celem jest reprezentowanie AGH na koncertach, konkursach i festiwalach w kraju i zagranicą. Dyrygentem chóru jest Diana Mrugała-Gromek.

Repertuar chóru i orkiestry jest niezwykle szeroki, od średniowiecznych psalmów, przez klasyczne utwory z renesansu i baroku, skończywszy na nowatorskich aranżacjach muzyki współczesnej. Do tradycji wszedł wiosenny Koncert Muzyki Rozrywkowej, podczas którego chór i orkiestra prezentują największe przeboje dwudziestego wieku. W tym czasie też artystom towarzyszy czteroosobowy band, dodając mocniejsze brzmienia aranżacjom w wydaniu rockowym. Każdy sezon „Con Fuoco” AGH wieńczy wspólnym koncertem, do którego zapraszani są zaprzyjaźnieni muzycy i soliści. Do tej pory zespół prezentował m.in. „Magnificat” Johna Ruttera czy „Requiem” Steve’a Dobrogosza.

Mimo że Con Fuoco jest najmłodszym chórem akademickim wśród krakowskich uczelni, już może poszczycić się wieloma sukcesami na arenie krajowej i międzynarodowej, takimi jak: wyróżnienie na XIX Myślenickim Festiwalu Pieśni Chóralnej Kolędy i Pastorałki w styczniu 2010, „Złota Struna” na XII Małopolskim Konkursie Chórów o „Złotą Strunę” w kwietniu 2010 roku, drugie miejsce na X Miechowskim Przeglądzie Pieśni Chóralnej Kolęd i Pastorałek w styczniu 2011 roku, trzecie miejsce na XXI Myślenickim Festiwalu Pieśni Chóralnej Kolędy i Pastorałki w styczniu 2012 roku, trzy nagrody na Festiwalu Kaunas Cantat w 2012 roku, „Brązowa Struna” na XIV Małopolskim Przeglądzie Chórów o „Złotą Strunę”, druga nagroda w kategorii zespoły kameralne oraz trzecia nagroda w kategorii chóry mieszane na XXII Myślenickim Festiwalu Pieśni Chóralnej Kolędy i Pastorałki w styczniu 2013 roku, „Srebrne Pasmo” w kategorii chóry mieszane oraz „Srebrne Pasmo” w kategorii orkiestry smyczkowe na Festiwalu Chórów i Orkiestr Slovakia Cantat w kwietniu 2014 roku oraz Srebrny Dyplom i Nagroda Specjalna na XIV Międzynarodowym Konkursie Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie w maju 2015 roku. W listopadzie 2016 roku „Con Fuoco” AGH otrzymał również nagrodę Parlamentu Studentów RP „Projuvenes” w kategorii „Kultura Studencka”.

Rokrocznie Con Fuoco odwiedza europejskie kraje, by tam koncertować i reprezentować Akademię Górniczo-Hutniczą. W marcu 2011 roku odwiedził Słowację, Austrię i Słowenię, w maju 2011 roku Węgry, rok później Litwę, w 2013 roku Włochy, a w 2014 Węgry. Wiosną 2015 roku przyszedł czas na Holandię i Belgię, a jesienią na Niemcy, kiedy to wraz z chórami z Francji i Niemiec „Con Fuoco” brał udział w wymianie chórów krajów Trójkąta Weimarskiego pt. „Cztery chóry – jeden głos”. Na koncie chóru znajduje się również wydanie pierwszej płyty pt. „Z ogniem”, która jest dostępna od października 2012 roku. 

 

 

Sandra Jedlińska - od kiedy tylko pamiętam, muzyka była moją największą pasją. Przy wyborze studiów przeważyły jednak względy praktyczne - dyplom AGH daje mi zdecydowanie większe możliwości na rynku pracy. Kiedy tylko się dowiedziałam, że na uczelni działa chór, nie mogłam przegapić okazji! Dzięki Con Fuoco mogę rozwijać się muzycznie, a równocześnie myśleć o swojej karierze inżyniera. Jednak najwspanialszą niespodzianką okazali się sami chórzyści, z których każdy jest takim współczesnym "człowiekiem renesansu" - łączy w sobie wrażliwość artysty z bystrością umysłu.

Paweł Kniaź - AGH to wspaniała uczelnia, to miejsce w którym mogę łączyć przyjemne z pożytecznym: zdobywać wiedzę z kierunków ścisłych, które mnie interesują, ale także rozwijać pasje z innych dziedzin jak np. muzyka - dlatego śpiewam w chorze.

Piotr Matusik - Swoja przygodę z Akademią Górniczo-Hutniczą rozpocząłem około 2,5 roku temu. Był to czas, w którym na przemian przeplatały się sukcesy i porażki, gorsze i dobre dni. Jednak jeżeli mam ten okres w swoim życiu podsumować krótko, powiem jedno – jeśli miałbym okazję stanąć drugi raz przed wyborem swojej drogi życiowej – nie zmieniłbym jej. To tutaj rozwinąłem swoje zainteresowania, poprzez zajęcia w laboratoriach, ćwiczenia pokazowe, praktyki górnicze jeszcze bardziej utwierdziłem się w przekonaniu o słuszności swojego wyboru. Jak wiadomo studia to nie tylko nauka. Dzięki nim poznałem fantastycznych ludzi, z którymi łączy mnie koleżeństwo, hobby, a nawet przyjaźń. Akademii zawdzięczam także rozwój w zakresie głosu/śpiewu (chór Con Fuoco), o czym marzyłem od szkoły podstawowej. Reasumując – AGH to nie tylko organizacja, kompleks świetnie wyposażonych budynków dydaktycznych, ale jedna wielka rodzina ludzi, których łączą wspólne zamiłowania oraz chęć zdobywania wiedzy.

Karol Dzięgiel - Dlaczego AGH? Bo jako jedyna uczelnia w Polsce daje mi możliwość studiowania na kierunku Inżynieria Naftowa i Gazownicza. Ta sama uczelnia sprawia, że mogę realizować siebie poprzez śpiew w chórze Con Fuoco. Tą radością muzyki dzielimy się nie tylko w Polsce, ale również za granicą, reprezentując Uczelnię i kraj na wszelakich konkursach oraz tournée. Nie ma nic wspanialszego! Zapraszam na AGH!

Aleksander Gawron - AGH to najodważniejszy wybór w moim dotychczasowym życiu. Najodważniejszy, ale zarazem też szalenie trudny, gdyż wiedziałem, że tak wymagająca, ale zarazem perspektywiczna Uczelnia, nie pozostawi mi wiele czasu na moją największą pasję. Na muzykę, która jest wszędzie- w radiu, w telewizji, w laptopie, na telefonie, na drodze, pomiędzy ludźmi.. I muszę przyznać, że się szalenie myliłem. Już w pierwszym tygodniu studiów przeczytałem o naborze do Chóru. Oczywiście nie zastanawiałem się ani chwili, zwłaszcza, że śpiewałem już w szkole średniej. Realizowanie pasji daje mi poczucie wolności. Na te kilka godzin w tygodniu, pomiędzy niesamowitymi ludźmi, najcudowniejszymi na świecie, przestaję być zakładnikiem swoich życiowych, ściśle związanych z nauką planów. Jestem wolny. Wolny i szczęśliwy.


Olga Demeter - AGH jest uczelnią, gdzie odnalazłam swoją pasję i ludzi, którzy ją ze mną dzielą. Niesamowitym doznaniem jest rozmowa z rówieśnikami, którzy mnie rozumieją i podzielają mój entuzjazm. Poza tym AGH stworzyła miejsca, gdzie można się odstresować i rozwijać zainteresowania. Takim miejscem jest chór Con Fuoco, do którego należę i który traktuję jako jeden z ważniejszych punktów w moim planie dnia, bo podczas prób ładuję akumulatory na cały tydzień.


All rights reserved © 2014 Akademia Górniczo-Hutnicza