SAKWA AGH – „Skały uderzyły nam do głowy

 

 

AGH dała nam możliwość odnalezienia własnej, niezależnej
ścieżki życiowej

Sekcja Akademicka Klubu Wysokogórskiego AGH  powstała w 1997 r. jako koło uczelniane. Wówczas grupa studentów Akademii – członkowie Klubu Wysokogórskiego Kraków –postanowili stworzyć w AGH organizację łączącą studentów zainteresowanych wspinaczką, górskimi trekkingami i podróżami. Dziś SAKWa to nie tylko klub wysokogórski zrzeszony w Polskim Związku Alpinizmu i organizacja studencka, lecz sposób na życie. Studenci wspinają się, podróżują, organizują wyjazdy, szkolenia wspinaczkowe i spotykają się co tydzień w czwartki, prezentując swoje dokonania i dobrze się bawiąc. Starają się zarazić innych swoją pasją, a także pomóc zarówno początkującym jak i doświadczonym wspinaczom rozwijać górskie zainteresowania. Od paru lat jest o nich coraz głośniej w środowisku wspinaczkowym i podróżniczym.

 

 

Wadim Jabłoński


Absolwent Automatyki i Robotyki na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki oraz Inżynierii Naftowej i Gazowniczej na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu. Urodził się w Katowicach. Od dzieciństwa wykazywał zainteresowanie niebezpiecznymi zajęciami. Porzucił pirotechnikę dla wspinania na własnej asekuracji, górskich przygód i paralotniarstwa. Obecnie jest mocnym alpinistą i członkiem Kadry Narodowej PZA w alpinizmie. W 2016 r. dokonał czwartego polskiego przejścia północnego Filara Szchary (5193 m n.p.m.), który jest najwyższym szczytem Gruzji. Kaukaz odwiedził również 2 lata później dokonując przejścia jednej z najtrudniejszych dróg w dolinie Bezengi - Timofiejewa na Krumkolu. Razem z Michałem Czechem dokonał jednego z najszybszych polskich przejść grani Peuterey na Mont Blanc, czy przejścia tzw. Trylogii Tatrzańskiej w 44 godziny. Specjalizuje się głównie w zimowym wspinaniu. Pomimo licznych przygód w wielu górach świata ponad wszystko wielbi nasze Tatry. Na nizinach robi 1000 rzeczy na raz. Na co dzień nudny pracownik IT, a po godzinach trudni się montowaniem filmów, grą na gitarze, bieganiem. Prezes zarządu SAKWy w latach 2015-2017, organizator licznych imprez klubowych.

 

Wadim Jabłoński o AGH 

To niesamowicie silni i prężnie działający ludzie. Gdyby nie oni, nie byłoby wielu studenckich klubów, w tym SAKWy. Możliwość wyboru tego, co można zrobić po zajęciach, pójść w skały, wspólnie trenować, rozmawiać godzinami o pasjach i razem je realizować, zdecydowała, że wybrałem AGH.

 

Michał Czech

Absolwent Automatyki i Robotyki na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej. Na co dzień nudny programista w branży IT, wolne chwile stara się wykorzystywać na różnego rodzaju aktywności fizyczne oraz towarzyskie. Duży sympatyk oraz wieloletni członek Klubu Wysokogórskiego SAKWA. Od dobrych paru lat aktywnie wspina się w górach całego świata, starając się nieustannie poszerzać swoje horyzonty i podnosić poziom sportowy (z tym różnie bywa). Kręci go praktycznie każdy rodzaj aktywności wspinaczkowej, od skutych lodem ścian w górach najwyższych po nagrzane słońcem skałki nad morzem. Poza rodzimymi Tatrami wspinał się w wielu ciekawych rejonach wspinaczkowych, m. in. Alpach, Dolomitach, Karakorum, Yosemite, Atlasie Wysokim, Szkocji oraz Norwegii.

 

Michał Czech o AGH

Studiowanie na AGH poszerzyło moje horyzonty i rozwinęło na wielu płaszczyznach. Pozwoliło też poznać wielu ambitnych i zmotywowanych ludzi, którzy są dla mnie źródłem inspiracji

 

 

Kuba Kokowski


Absolwent kierunku Geofizyka na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska. Po studiach poszedł w ślady Andrzeja Zawady  zatrudniając się w Zakładzie Sejsmologii Instytutu Geofizyki PAN. Przygodę ze wspinaniem rozpoczął w 2010 r. i od razu trafił do SAKWy. Od początku mocno angażował się w życie i rozwój klubu, a w latach 2014–2015 objął funkcję prezesa. Lata wspinaczkowej działalności uczyniły z niego wszechstronnego wspinacza z dużym doświadczeniem, którym teraz chętnie się dzieli. Ma na koncie liczne drogi wspinaczkowe w skałach, jak i mocne przejścia w górach takie jak Freerider na El Capitanie w Dolinie Yosemite, Filar Freney oraz Divine Providence w masywie Mont Blanc i Metallica na tatrzańskim Mnichu. Obecnie wciąż pomaga w rozwoju klubu, prowadząc warsztaty i kursy wprowadzające nowych członków w świat wspinania jako instruktor wspinaczki skalnej Polskiego Związku Alpinizmu. W latach 2018-2021 wspólnie z Michałem Czechem i Wadimem Jabłońskim kierował Grupą Młodzieżową PZA.

Kuba Kokowski o AGH

AGH dała mi możliwość odnalezienia własnej, niezależnej ścieżki życiowej.

 

 

Karolina Ośka

Absolwentka Inżynierii Środowiska na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska. Pochodzi z niewielkiej wioski na Śląsku i pomimo tego, że do skał stamtąd daleko, od 2010 r. coraz bardziej poświęca się wspinaniu, które stało się jej największą pasją. W ciągu kilku lat stała się jedną z bardziej rozpoznawalnych postaci polskiej sceny wspinaczkowej, pokonując drogi na poziomie VI.7 RP i 8a OS. Na swoim koncie ma kilka przełomowych przejść, m. in. pierwsze polskie przejście Filara Kantabryjskiego na Naranjo de Bulnes, pierwsze kobiece przejścia mitycznych dróg tatrzańskich, Wariantu R na wschodniej ścianie Mnicha i Filara Kazalnicy, przejście dwóch klasycznych dróg na El Capitan w dolinie Yosemite: Freerider i Golden Gate. Realizując swoje marzenia, pokazuje, że niemożliwe nie istnieje, a jej postać jest inspiracją dla wielu osób. Z taką osobą jak Karolina ciężko się nudzić. Ciężko ją również zastać w domu. Ciągle poszerza swoje horyzonty i optymistycznie patrzy w przyszłość, unikając codziennej rutyny i stagnacji.

 

Karolina Ośka o AGH

Studia w AGH to świetny czas na rozwijanie pasji, nie tylko tych ściśle połączonych ze studiowanym kierunkiem w ramach kół naukowych, ale też tych związanych ze sportem, w ramach organizacji studenckich. Organizacje studenckie takie jak SAKWa skupiają niesamowicie pozytywnych ludzi, którzy zarażają pasją i inspirują do robienia niezwykłych rzeczy.

 

 

Łukasz Stempek


Absolwent Automatyki i Robotyki na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej. Podróżnik, wspinacz, marzyciel i entuzjasta ostrych papryczek! Łukasz podczas swoich wyjazdów stanowi niewyczerpane źródło energii – nie istnieje dla niego zła pogoda, słaby dzień czy góra niewarta zdobycia. Podczas swojego kilkuletniego wspinaczkowego doświadczenia zdobył wiele tatrzańskich szczytów, zarówno latem jak i zimą, wszedł na najwyższy szczyt Boliwii, sześciotysięczny Nevado de Sajama oraz wiele innych pięcio- i czterotysięczników. Zamiłowanie do studenckich podróży udowadniał wielokrotnie, m.in. pokonując autostopem 17 tysięcy kilometrów z Tajlandii do Polski, przez Kambodżę, Wietnam, Chiny, Mongolię, Rosję i Białoruś. Swoje umiejętności z dziedziny IT wykorzystuje, aby zwiedzać świat. Jak sam o sobie mówi – jest „Digital Nomadem”, czyli freelancerem-podróżnikiem.

 

Łukasz Stempek o AGH

Studiowanie na AGH to jak dotychczas jeden z najlepszych okresów w moim życiu. Dzięki AGH trafiłem do SAKWy, gdzie poznałem wielu ciekawych i inspirujących ludzi, tworzących zgraną i niepowtarzalną ekipę.

 


 

All rights reserved © 2014 AGH University of Science and Technology