Łukasz Potępa i Kamil Kubica – „Model na medal”

 

 

 

Łukasz Potępa i Kamil Kubica są studentami Automatyki i Robotyki na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH. W 2011 roku, szukając możliwości rozwoju pasji, obaj trafili do Koła Naukowego „Mechaników”. Tam stworzyli zespół Mammoth Racing Concepts. Głównym projektem, nad którym wspólnie pracują, jest budowa modelu zdalnie sterowanego Formuły 1 w skali 1:10. Prace nad tym podwoziem trwają już od 3 lat. W tym czasie opracowali i wykonali trzy w pełni sprawne prototypy modeli Formuły, za pomocą których udało się zdobyć tytuł mistrza Polski oraz wygrać Gran Prix Koszyc Wielkich. Do sukcesów studentów trzeba też zaliczyć inne projekty, m.in. samodzielnie zbudowany laser CNC. Zaprojektowany został do celów naukowych i hobbystycznych, a jego budżetowa konstrukcja umożliwia łatwe, samodzielne wykonanie kolejnych egzemplarzy. Studenci pracują również nad wykonaniem toru specjalnie na pokazy Mercedes-Benz Citan RoadShow, odbywające się w całej Polsce.
W 2013 roku ich referat o temacie „Konstrukcja Modelu R/C Klasy E10 Formuła” został wybrany spośród 484 innych i zdobył I miejsce na Sesji Laureatów Kół Naukowych podczas 50. Konferencji Studenckich Kół Naukowych AGH. Ci młodzi, ambitni konstruktorzy stale szukają możliwości rozwoju projektu. Chcieliby „wypuścić” gotowy produkt na półki sklepowe i przekształcić ich pasję, modelarstwo, w pracę zarobkową.

 

Łukasz Potępa i Kamil Kubica o AGH


AGH daje niesamowite możliwości kształcenia, jednak nic tak nie uczy jak własne projekty, w które wkłada się 100% zaangażowania. W naszym przypadku zaczęło się od pomysłu wykonania modelu zdalnie sterowanej Formuły 1. Nie mieliśmy pojęcia o projektowaniu i wykonywaniu elementów, ale z pomocą przyszli pracownicy naukowi AGH. W ramach działalności Koła Naukowego „Mechaników” wykonaliśmy prototyp, którym startujemy na zawodach i spełniamy nasze marzenia.
W kole naukowym oraz podczas wielu Sesji Studenckich Kół Naukowych mieliśmy okazję  poznać sporą ilość młodych ludzi, studentów AGH, którzy – tak jak my – z ambicją i pasją spełniają swoje marzenia. Wszyscy jednogłośnie rekomendują AGH.

Wszyscy jednogłośnie rekomendują AGH!

Dr inż. Krzysztof Zagórski, opiekun naukowy Koła Naukowego „Mechaników”

Koło Naukowe „Mechaników”, działające od wielu lat na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH, zrzesza grupę studentów, którzy realizują swoje pasje, a przy okazji poszerzają zdobytą wiedzę. Młodzi ludzie specjalizują się przede wszystkim w wykonywaniu projektów z zakresu mechaniki, budowy maszyn i urządzeń. Najciekawsze z nich to m.in. urządzenie do regeneracji płyt CD chronione patentem, minifrezarka CNC, tokarka CNC, futurystyczna kosiarka do trawy czy Formuła E-10.
Od 3 lat Łukasz Potępa i Kamil Kubica mocno angażują się w prace projektowe i prototypowe, w tym m.in. w opracowanie podwozia i całego modelu RC Formuła E-10. W ramach realizowanego projektu w 2013 r. powstał zespół Mammoth Racing Concepts. Ogromne zaangażowanie przekłada się na liczne sukcesy m.in. w corocznych Sesjach Studenckich Kół Naukowych AGH, na Mistrzostwach Polski czy na Gran Prix Koszyc Wielkich. Obecnie głównym celem członków zespołu jest dalszy rozwój związany ze zwiększeniem osiągów modelu na torze oraz próba komercjalizacji modelu.

 

 

 

All rights reserved © 2014 Akademia Górniczo-Hutnicza