SAKWA AGH – „Skały uderzyły nam do głowy

 

 

 

 

AGH dała nam możliwość odnalezienia własnej, niezależnej
ścieżki życiowej

Sekcja Akademicka Klubu Wysokogórskiego AGH  powstała w 1997 r. jako koło uczelniane. Wówczas grupa studentów Akademii – członkowie Klubu Wysokogórskiego Kraków –postanowili stworzyć w AGH organizację łączącą studentów zainteresowanych wspinaczką, górskimi trekkingami i podróżami. Dziś SAKWa to nie tylko klub wysokogórski zrzeszony w Polskim Związku Alpinizmu i organizacja studencka, lecz sposób na życie. Studenci wspinają się, podróżują, organizują wyjazdy, szkolenia wspinaczkowe i spotykają się co tydzień w czwartki, prezentując swoje dokonania i dobrze się bawiąc. Starają się zarazić innych swoją pasją, a także pomóc zarówno początkującym jak i doświadczonym wspinaczom rozwijać górskie zainteresowania. Od paru lat jest o nich coraz głośniej w środowisku wspinaczkowym i podróżniczym.

 

 

Wadim Jabłoński


Student Automatyki i Robotyki na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki oraz Inżynierii Naftowej i Gazowniczej na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu. Urodził się w Katowicach. Od dzieciństwa wykazywał zainteresowanie niebezpiecznymi zajęciami. Porzucił chemię dla wspinania na własnej asekuracji. Obecnie jest mocnym alpinistą, członkiem kadry narodowej. W 2016 r. dokonał czwartego polskiego przejścia północnego Filara Szchary (5193 m n.p.m.), który jest najwyższym szczytem Gruzji. Specjalizuje się głównie w zimowym wspinaniu w Tatrach i Norwegii, gdzie sumarycznie spędził ponad pół roku. Na nizinach robi 1000 rzeczy na raz – a wszystkie dobrze. Interesuje się montowaniem filmów, grą na gitarze, stworzył też klubową stronę internetową. Prezes zarządu SAKWy od 2015 r., organizator licznych imprez klubu.

Wadim Jabłoński o AGH 

To niesamowicie silni i prężnie działający ludzie. Gdyby nie oni, nie byłoby wielu studenckich klubów, w tym SAKWy. Możliwość wyboru tego, co można zrobić po zajęciach, pójść w skały, wspólnie trenować, rozmawiać godzinami o pasjach i razem je realizować, zdecydowała, że wybrałem AGH.

 

Michał Czech

Student Automatyki i Robotyki na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej. Wspinacz, alpinista, członek kadry narodowej i grupy młodzieżowej PZA. Pomimo młodego wieku ma już wiele osiągnąć. W skałach robi mocną cyfrę, co pokazał ostatnim przejściem Hipertrofii Treningowej VI.6 w Jaskini Mamutowej, a w górach pokonał niemało skrajnie trudnych dróg w Tatrach i Alpach, zarówno latem jak i zimą. W 2016 r. dokonał przejścia Filaru Freney 6c ED na Mont Blanc, gdzie o włos zabrakło mu do drugiego polskiego przejścia klasycznego. Aktywny członek zarządu SAKWy. Zawsze uśmiechnięty, chętnie pomoże każdemu, pokaże „patenty” w skałach i zmotywuje do działania. Dusza towarzystwa i entuzjasta opowiadania dowcipów.

 

Michał Czech o AGH

Studiowanie na AGH poszerzyło moje horyzonty i rozwinęło na wielu płaszczyznach. Pozwoliło też poznać wielu ambitnych i zmotywowanych ludzi, którzy są dla mnie źródłem inspiracji

 

 

Kuba Kokowski


Absolwent kierunku Geofizyka na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska. Przygodę ze wspinaniem rozpoczął w 2010 r. i od razu trafił do SAKWy. Od początku mocno angażował się w życie i rozwój klubu, a w latach 2014–2015 objął funkcję prezesa. Lata wspinaczkowej działalności uczyniły z niego wszechstronnego wspinacza z dużym doświadczeniem, którym teraz chętnie się dzieli. Ma na koncie liczne drogi wspinaczkowe w skałkach, jak i mocne przejścia w Tatrach i Alpach takie jak Filar Freney w masywie Mont Blanc. Obecnie wciąż pomaga w rozwoju klubu, prowadząc warsztaty i kursy wprowadzające nowych członków w świat wspinania. Ukończył kurs instruktora wspinaczki skalnej Polskiego Związku Alpinizmu.

 

Kuba Kokowski o AGH

AGH dała mi możliwość odnalezienia własnej, niezależnej ścieżki życiowej.

 

 

Karolina Ośka

Studiuje na kierunku Inżynieria Środowiska na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska. Pochodzi z niewielkiej wioski na Śląsku i pomimo tego, że do skał stamtąd daleko, od 2010 r. coraz bardziej poświęca się wspinaniu, które stało się jej największą pasją. W ciągu kilku lat stała się jedną z bardziej rozpoznawalnych postaci polskiej sceny wspinaczkowej, pokonując drogi na poziomie VI.6+ RP i 8a OS. Na swoim koncie ma kilka przełomowych przejść, m.in pierwsze polskie przejście Filara Kantabryjskiego na Naranjo de Bulnes, pierwsze kobiece przejścia mitycznych dróg tatrzańskich, Wariantu R na wschodniej ścianie Mnicha i Filara Kazalnicy. Z sukcesem startuje również w krajowych i akademickich zawodach. Realizując swoje marzenia, pokazuje, że niemożliwe nie istnieje, a jej postać jest inspiracją dla wielu osób. Z dużą pasją i zaangażowaniem prowadzi klubowe sekcje wspinaczkowe, zarażając pasją adeptów wspinania i motywując do działania. Z taką osobą jak Karolina ciężko się nudzić. Ciężko ją również zastać w domu. Ciągle poszerza swoje horyzonty i optymistycznie patrzy w przyszłość, unikając codziennej rutyny i stagnacji.

 

Karolina Ośka o AGH

Studia w AGH to świetny czas na rozwijanie pasji, nie tylko tych ściśle połączonych ze studiowanym kierunkiem w ramach kół naukowych, ale też tych związanych ze sportem, w ramach organizacji studenckich. Organizacje studenckie takie jak SAKWa skupiają niesamowicie pozytywnych ludzi, którzy zarażają pasją i inspirują do robienia niezwykłych rzeczy.

 

 

Łukasz Stempek


Absolwent Automatyki i Robotyki na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej. Podróżnik, wspinacz, marzyciel i entuzjasta ostrych papryczek! Łukasz podczas swoich wyjazdów stanowi niewyczerpane źródło energii – nie istnieje dla niego zła pogoda, słaby dzień czy góra niewarta zdobycia. Podczas swojego kilkuletniego wspinaczkowego doświadczenia zdobył wiele tatrzańskich szczytów, zarówno latem jak i zimą, wszedł na najwyższy szczyt Boliwii, sześciotysięczny Nevado de Sajama oraz wiele innych pięcio- i czterotysięczników. Zamiłowanie do studenckich podróży udowadniał wielokrotnie, m.in. pokonując autostopem 17 tysięcy kilometrów z Tajlandii do Polski, przez Kambodżę, Wietnam, Chiny, Mongolię, Rosję i Białoruś. Swoje umiejętności z dziedziny IT wykorzystuje, aby zwiedzać świat. Jak sam o sobie mówi – jest „Digital Nomadem”, czyli freelancerem-podróżnikiem.

 

Łukasz Stempek o AGH

Studiowanie na AGH to jak dotychczas jeden z najlepszych okresów w moim życiu. Dzięki AGH trafiłem do SAKWy, gdzie poznałem wielu ciekawych i inspirujących ludzi, tworzących zgraną i niepowtarzalną ekipę.

 


 

 

All rights reserved © 2014 Akademia Górniczo-Hutnicza