15.02.2022 r.


Grzegorz Ficak – „Hefajstos wśród metalurgów”


Młody mężczyzna w białym kasku

 


Młody mężczyzna siedzi przy biurku, uśmiecha sięGrzegorz Ficak to absolwent studiów I stopnia kierunku Edukacja Techniczno-Informatyczna w AGH. Praca inżynierska, którą pisał pod opieką merytoryczną dr inż. Sylwii Bednarek, dotyczyła analizy kucia jednolitego wału korbowego z wykorzystaniem metody elementów skończonych. Dzięki niej szlifował swoje umiejętności w programie QForm. Praca z oprogramowaniem przyniosła korzyści – wygrał olimpiadę, najpierw na szczeblu krajowym, a potem międzynarodowym. Obecnie kontynuuje edukację na studiach II stopnia na kierunku Metalurgia na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej.

W lutym 2021 r. dołączył do Koła Naukowego Przeróbki Plastycznej Metali „Hefajstos”. Od pierwszych dni swojej obecności w kole uczestniczył w grantach badawczych: grant Rektora AGH, edycja IDUB 2021, temat „Opracowanie parametrów technologicznych procesów kucia i walcowania materiału charakteryzującego się wysoką entropią z przeznaczeniem do zastosowań militarnych” oraz grant realizowany w konkursie „Rozkręć Koło z ArcelorMittal Polnad” o nazwie: „Określenie własności oraz opracowanie technologii walcowania blach ze stali superlekkich o podwyższonych własnościach wytrzymałościowych i plastycznych dedykowanych dla przemysłu motoryzacyjnego”. W obu wymienionych projektach był odpowiedzialny za symulacje numeryczne procesów kształtowania, a ponadto – drugim z nich kierował. W październiku 2021 r. został wybrany na przewodniczącego koła „Hefajstos” i reprezentował je na konferencjach kół naukowych.

W 2021 r. zwyciężył w studenckiej olimpiadzie kuźniczej na szczeblu krajowym oraz wygrał międzynarodową olimpiadę kuźniczą w sekcji kucia na gorąco.

W okresie wakacyjnym w 2021 r. był zatrudniony na stanowisku konstruktora technologa ds. odlewnictwa w zakładzie Polna SA. Był odpowiedzialny za: opracowanie i wdrażanie procesów technologicznych w zakresie odlewów żeliwnych i staliwnych, technologiczny nadzór nad procesem wykonania rdzeni, formowania, odlewania, czyszczenia odlewów, opracowanie procesu odlewania staliwa.

 

Gdybym miał ponownie wybierać studia, bez chwili zawahania wybrałbym AGH

Grzegorz Ficak o AGH

Decyzję o studiach w AGH podjąłem już w pierwszej klasie liceum. Było to spowodowane tym, że uczelnia jest jedną z najlepszych w Polsce, posiada nowoczesne laboratoria oraz stwarza możliwości rozwoju swoich pasji poprzez np. działalność w kołach naukowych. Podczas swojej przygody studenckiej poznałem wielu wspaniałych ludzi i mowa tu zarówno o studentach, jak i wykładowcach. To właśnie dzięki ich wiedzy i doświadczeniu udało mi się wygrać międzynarodową olimpiadę. AGH to nie tylko nauka. To przede wszystkim wspaniali ludzie, którzy tworzą wyjątkową atmosferę. Gdybym miał ponownie wybierać studia, bez chwili zawahania wybrałbym AGH.

 

Rekomenduję AGH!

 

 

All rights reserved © 2014 Akademia Górniczo-Hutnicza