Marcin Ryszka – „Nie widzę przeszkód

 

 

Marcin Ryszka
urodzony 15 lipca 1990 r. w Czechowicach-Dziedzicach. Być może dzień i miesiąc urodzenia nie jest w jego sytuacji przypadkowy, gdyż w swoim życiu z wytrwałością godną podziwu podejmuje walkę zarówno z codziennością, jak i realizując się jako sportowiec. W 1994 r. w wyniku choroby stracił wzrok. W 1997 r. rozpoczął edukację w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. Od 2010 r. studiuje na Wydziale Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej na kierunku Zarządzenie. W 2013 r. ukończył studia I stopnia i rozpoczął studia magisterskie na specjalności Marketing.

Utalentowany pływak z AGH jest: trzykrotnym mistrzem świata w pływaniu na Mistrzostwach Świata w Pływaniu Osób Niewidomych IBSA 2011 w Antalya, brązowym medalistą Mistrzostw Europy w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych w Berlinie 2011, uczestnikiem igrzysk paraolimpijskich w Pekinie 2008 i Londynie 2012, a także wielokrotnym mistrzem i rekordzistą Polski.

 

 

Marcin Ryszka o AGH

Jestem studentem AGH od 2010 r. i jestem z tego powodu niezmiernie dumny. Uczelnia stworzyła mi możliwość łączenia moich pasji, którymi są – pływanie na poziomie profesjonalnym z nauką na najwyższym poziomie.Przez pierwsze trzy lata studiów, czyli podczas studiów I stopnia, trenowałem 11 razy w tygodniu. Mieszkam w domu studenckim Arkadia na terenie Miasteczka Studenckiego AGH, który jest położony bardzo blisko Basenu AGH. Te bardzo dobre warunki, które zapewnia pływakom klub AZS AGH Kraków oraz fakt, że mieszkam tak blisko basenu, pomagały mi zarówno w nauce jak i wypoczynku. Nie traciłem czasu na dojazdy z miejsc oddalonych od mojego miejsca treningów. Wraz z rozpoczęciem studiów II stopnia postanowiłem zmienić coś w moim życiu sportowym i spróbować trenować w inny sposób niż do tej pory. Moim celem jest wypełnienie minimum na Mistrzostwa Europy, które odbywają się w sierpniu i robię wszystko, aby osiągnąć swój cel. To właśnie sport nauczył mnie samodyscypliny, odpowiedzialności oraz tego, że nigdy nie można się poddawać.

 

Jestem osobą niewidomą. Na uczelni traktowano mnie zawsze bardzo indywidualnie, starając się w jak najbardziej wszechstronny sposób umożliwić mi przyswojenie wymaganego materiału oraz jego zaliczenie. Znakomicie pomaga w tym Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych AGH, które ułatwia rozwiązywanie problemów, jakie student może napotkać podczas nauki, m.in. przerobienie i dostosowanie materiałów dydaktycznych do indywidualnych potrzeb. Spotkałem tu również wspaniałych nauczycieli akademickich, którzy przekazują swoją wiedzę nie tylko w sposób teoretyczny, ale również pokazują jak wykorzystać ją w praktyce. Muszę również wspomnieć o studentach, których poznałem. Tworzą oni niepowtarzalny klimat tej uczelni. Wszyscy czują, że tworzą jedność, jaką jest AGH. Właśnie w AGH umożliwiono mi zdobycie wykształcenia i robienia tego, co w życiu oprócz nauki jest dla mnie ważne, czyli rozwijania swoich umiejętności sportowych.

AGH – serdecznie polecam!All rights reserved © 2014 Akademia Górniczo-Hutnicza